Úvod > Aktuální školní rok > Důležité > Používání ochranných prostředků

Používání ochranných prostředků

Používání ochranných prostředků dýchacích cest s účinností od 8. 6. 2021

Na základě Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví k používání ochranných prostředků dýchacích cest s účinností od 8. 6. 2021, se oproti současnosti mění následující:

Žáci nemusí během výuky mít nasazen ochranný prostředek dýchacích cest (respirátor ani roušku), a to při vzdělávání po dobu, kdy sedí v lavici nebo jsou jinak usazeni. Při ostatních aktivitách ve škole (např. režim o přestávkách, při příchodu a odchodu ze třídy) zůstává stejný režim jako doposud.

V případě aktivit mimo areál, kde dochází ke styku s jinými osobami, je nezbytné dodržovat obecné podmínky pro nošení ochranného prostředku.

Nadále platí výjimky z nošení ochrany dýchacích cest pro vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (zejména tělocvik).

Dále platí:

Testovat se nemusí žáci, u kterých je možné doložit negativní výsledek RT-PCR testu nebo negativní výsledek POC antigenního testu (ne starší než 48 hodin) a které zároveň nemají příznaky onemocnění COVID-19.

Testovat se nemusí také děti, které onemocnění COVID-19 již prodělaly a neuplynulo více než 180 dní od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem nebo pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2. Je to ovšem nutné prokázat (např. potvrzením od lékaře, lékařskou zprávou, zprávou z laboratoře v listinné či elektronické podobě).

Také se testování neprovádí, pokud žák přinese potvrzení o negativním testování provedeném poskytovatelem zdravotních služeb a které není starší 48 hodin.

Stále platí:

Pokud si žák přinese vlastní test a otestuje se ve škole, bude výsledek ze strany školy akceptován.

Daný antigenní test musí být na seznamu těch, kterým MZ vydalo výjimku (viz https://www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/).

Mgr. Vlastislav Sýkora