Vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Školní knihovna

Školní knihovna

Školní knihovna slouží nejen jako knihovna, ale i jako studovna

Ve školní knihovně je především zastoupena beletrie, knihovna nabízí rovněž cizojazyčnou literaturu, populárně – naučnou literaturu, encyklopedie a jazykové slovníky. 

Během školního roku zajišťujeme ve spolupráci s metodickým sdružením a předmětovou komisí českého jazyka pro žáky 1. a 2. stupně mimočítankovou četbu, kterou aktualizujeme a doplňujeme.

Školní knihovna poskytuje možnost výpůjčky knih na dobu jednoho měsíce podle řádu školní knihovny.

Poskytujeme také kopírovací služby, školní knihovna nabízí vyučovací počítačové programy a internet. Žáci tak získají dovednost pracovat s tištěnými i elektronickými databázemi, získávají zde informace a doplňují si znalosti, ale hlavně získávají dovednosti a návyky potřebné k práci s informacemi jako základ pro další studium a celoživotní vzdělávání. 

Školní knihovna se každoročně zúčastňuje celorepublikových akcí na podporu dětského čtenářství. První říjnový týden patří už tradičně akci nazvané Týden knihoven a na přelomu března a dubna akci Noc či Odpoledne s Andersenem. Při této akci si připomínáme nejen narozeniny Hanse Christiana Andersena, ale zároveň také Mezinárodní den dětské knihy, který se každoročně slaví 2. dubna na celém světě v den narození tohoto známého dánského pohádkáře.

S nejmenšími čtenáři oslavujeme tyto akce v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení. Pro starší žáky, žáky 2. stupně, připravujeme různé přednášky, vzdělávací programy např. o významných osobnostech, nezapomínáme na různá jubilea, která se týkají našeho města. V roce 2020 jsme vzpomněli na krále Jiřího z Poděbrad, od jehož narození uplynulo 600 let.

Připomínáme si významná výročí českých i zahraničních spisovatelů, básníků a dalších osobností. V roce 2020 se jednalo o Boženu Němcovou, Karla Čapka a Jana Amose Komenského.

Seznamujeme naše malé čtenáře s moderní literaturou pro děti a mládež, aby se v ní dobře orientovali a aby si dobře vybírali knihy, které je budou nejen bavit, ale také učit je žít v toleranci se spolužáky, kteří mají různé handicapy, a jsou tudíž odlišní. 

Všemi těmito akcemi rozvíjíme slovní zásobu a také tvořivost žáků, mravní hodnoty, estetické cítění a vztah k umění a k literatuře. 

Provozní doba pro školní rok 2021/2022

pondělí   11:55 - 14:30

úterý   12:50 - 14:30

středa 12:50 - 14:30

čtvrtek   11:55 - 13:35

pátek   11:55 - 13:35

 ilustrační foto s otevírací dobou knihovny   ilustrační foto - žáci sedí u stolu v knihovně a společně pracují s četbou