Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Měsíc filmu na školách - výuka moderních dějin

Měsíc filmu na školách - výuka moderních dějinDatum konání:
3.6.2023
Datum ukončení:
19.6.2023

 

 

Naše škola se zapojila do projektu Měsíc filmu na školách pod záštitou organizace Jeden svět na školách. Hlavní náplní projektu je projekce filmů s tématem československých dějin. Letošním tématem byla Normalizovaná každodennost. Do projektu se zapojili žáci 9. ročníků a proběhl v týdnu od 15. do 19. 5. 2023.

Během této akce byl žákům nejprve přiblížen pojem normalizace. Na základě textů se žáci seznámili s typickými aspekty této doby. Poté následovala projekce filmu Normalizační loutka. Tento snímek se dívá na dobu normalizace dětskýma očima. Přibližuje svět školy, betonových hřišť a pionýrských schůzek, svět, který trestá každé vybočení z řady. Hlavní postava filmu má k hrdinství daleko, a tak volby, které v průběhu života činí, nejsou vlastně žádnými skutečnými volbami. Jako mnozí další i ona se stává šedou myší. Na dvou místech filmu měli žáci možnost se zamyslet nad volbami hlavní postavy a rozhodnout o dalším pokračování příběhu. Snímek inspirovaný skutečnými událostmi ze života autorů je proložen mnoha archivními záběry.

Po zhlédnutí filmu žáci pracovali s dotazníky, nejprve samostatně a následně ve skupinkách, a projekt jsme zakončili společnou debatou.

Žáky IX. A téma natolik zaujalo, že ho ještě zpracovali během výtvarné výchovy.

 

i.png