Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Vzděláváme se nejen ve škole

Vzděláváme se nejen ve školeDatum konání:
13.10.2023
Datum ukončení:
15.10.2023

 

„Lidé mají se učiti, pokud nejvíce možno, ne nabývati rozumu z knih, nýbrž z nebe, země, dubů a buků, tj. znáti a zkoumati věci samy a ne pouze cizí pozorování a doklady o věcech.“ Asi snadno poznáte, i podle stylu jazyka autora, že necituji současníka, ale že jsem si půjčila slova Jana Ámose Komenského z roku 1657.  I když mnozí z nás dají těmto slovům i dnes za pravdu, tráví žáci většinu svého školního dne stále ve třídách, v lavicích. Odpoledne pak často zůstávají zavření doma, usedají k počítačům či mobilům. Chceme ale, aby se jen učili nazpaměť letopočty, vzorce, poučky, názvy? Aby spoustu rostlin, které rostou na každé mezi, znali jen z obrázků v učebnicích? Vždyť bohužel spoustu situací z reálného života znají dnešní děti jen z videí na sociálních sítích či z televizních seriálů.

Pojďme se vrátit v čase a zamyslet se nad slovy „Učitele národů“. Každé dítě by mělo poznávat skutečný svět kolem sebe a to, co slyší ve školních lavicích si co nejvíce prožít na vlastní kůži. Nevzděláváme se jen ve škole, ale učíme se zkušeností každý den. Učíme se v rodině.  Je zarážející, když se dítě při školní akci v přírodě popálí o kopřivu a s brekem překvapeně ukazuje: „Tahle kytka mi ublížila!“. Vezměte děti do lesa, nechte je hrát na louce, jeďte na výlet vlakem či autobusem, nechte je ráno jít do školy pěšky s kamarády. Nechte je poznat a zažít okolní svět. Pomozte pedagogům přiblížit žákům věci, o kterých se ve škole učí.

I my, učitelé, chceme dopřát dětem tu radost opustit na chvíli školní lavice, mít společný zážitek se spolužáky, naučit se bezpečně orientovat v neznámém prostředí, poznat historii a místa, kde žili známé osobnosti apod. A tak i letos připravujeme několik exkurzí po vlastech českých i do zahraničí. Vydáme se do Babiččina údolí, do IQ Landie v Liberci, do Krkonoš k prameni Labe, do Vodního domu v Hulicích, do Kutné Hory, poznáme gotickou Prahu, podíváme se za Barokem do Kuksu, dále do ZOO ve Dvoře Králové, ale také do Lidic, Terezína i Osvětimi. Pro zájemce se připravuje zájezd do Rakouska. Sedmáci se těší na lyžařský kurz v Jizerských horách, kdy mnozí poprvé vyjedou na celý týden společně se spolužáky a budou se potýkat nejenom s lyžařským uměním, ale i s nástrahami zimního počasí. Chystají se také po delší pauze školy v přírodě a na konci školního roku třídní výlety. Snad bude i dostatek příležitostí otevřít dveře školní budovy a trávit část výuky venku, pobytem a pohybem na čerstvém vzduchu, v přírodě. A o přestávkách za pěkného počasí děti jistě opět ocení, když budou moct posvačit na školním hřišti, provětrat si hlavu a setkat se s kamarády z jiných tříd.

Ještě bych se ale vrátila k úvodu článku – „nabývat rozum z knih“ je ale také neopomenutelná věc! Veďme děti ke čtení a kladnému vztahu ke knihám, ať to nejsou jen učebnice, které odpoledne otevřou. Podpořme je např. v projektu Čtení pomáhá, do kterého je naše škola dlouhodobě zapojena.

Přejeme Vám úspěšný školní rok!

 

Mgr. Tereza Peroutková

Prezentace loňského školního roku

xxxx.png