Roční školní projekt EVVO Neopouštěj
Tento školní jsme jako roční téma EVVO zvolili pojem "Neopouštěj". Inspirovali jsme se písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Všechny třídy se do tohoto projektu zapojily a zpracovaly jej podle svých vlastních kreativních nápadů během prvního pololetí. Výsledky jejich práce vyústily ve druhém pololetí ve vznik poutavé a interaktivní výstavy na hlavní výstavní ploše ve druhém patře hlavní budovy.
Výstava byla koncipována nejen jako zdroj informací, ale také jako prostor pro aktivní zapojení žáků. Jedna část se zaměřila na duševní hygienu a význam přátelství, přičemž byly využity materiály od organizací Locika a Nevypusť duši. Další část byla věnována myšlenkám samotných žáků, kteří měli možnost sdílet, co pro ně znamená přátelství a sociální sítě. Je skvělé, že plocha věnovaná přátelství se zaplnila především pozitivními vzkazy a daleko více nežli plocha věnovaná sociálním sítím.
V rámci výstavy také vznikl přehled kladů a záporů sociálních sítí, který žáci sami vytvořili během vybraných hodin. Poslední část výstavy se soustředila na ekologii a umožnila žákům spojit pojmy jako upcyklace, bazar nebo záchranné stanice s jejich definicemi. Tím si žáci uvědomili, že kolem nás je stále více opuštěných věcí a živých tvorů, které si zaslouží naši pozornost.
Všem třídám patří velká pochvala za jejich aktivní účast a tvůrčí přístup, který proměnil projekt "Neopouštěj" ve skutečně inspirativní a smysluplnou iniciativu.
Věnovali jsme dopoledne mezinárodnímu svátku Den Země
22. duben je tradičně spojen s mezinárodním Dnem Země. Tento svátek je starý přes padesát let, jeho kořeny sahají do USA, kde politici, vědci a aktivisté reagovali na problematický vztah člověka k životnímu prostředí, nutnost zahrnout ekologická témata do politiky a zákonů, rostoucí konzumní způsob života a traumatizující válku ve Vietnamu. 22. dubna 1970 se na mnoha místech USA konala předem naplánovaná happeningová setkání, jež přilákala ohromných dvacet milionů lidí a rozhýbala politické debaty nad životním prostředím. O rok později se k akci připojila OSN a mnoho dalších států. Česká republika se zapojila po roce 1990.
Na naší škole si tento den připomínáme každoročně, a to v podobě projektového dne, při kterém každý ročník projde speciálním tématem. Naší vizí je, aby žák během devíti let poznal aktuální ekologické problémy. Projektový den je velmi intenzivní, žáci plní rozmanité úkoly a také navštěvují vybrané místní provozovny důležité pro člověka a životní prostředí. Žáci prvních tříd se s tímto dnem především seznamují a pro planetu Zemi tvoří například přáníčka. U žáků druhých, třetích a čtvrtých tříd se zaměřujeme na problematiku vzniku, recyklace a likvidace odpadů. Žáci tak poznávají celý životní cyklus výrobku. Třeťáci navíc navštěvují technické služby našeho města a místní re-use centrum. Pro páté třídy máme připraven Quest. Jeho cílem je podpořit vztah k místu, kde žáci žijí či kam chodí do školy. Jedná se o „pátračku“ po městě s šiframi, QR kódy a mnoha dalšími úkoly. Je možné, že vás naši žáci například oslovili s vlastní tematickou anketou nebo jste byli svědky plnění jejich dobrého skutku. Na druhém stupni se žáci šestých tříd věnují změně klimatu, žáci sedmých a osmých tříd vodě, a to v podobě exkurzí do úpravny vody a čistírny odpadních vod, kde mohou zhlédnout technologicky velmi náročný proces vzniku pitné vody a jejího čištění, aby se mohla navrátit zpět do oběhu. Na žáky devátých tříd čeká beseda. Letos nás navštívili odborníci z Ekocentra Huslík, kteří pro nás připravili setkání na téma vliv člověka na planetu Zemi.
Žáci si zaslouží naši pochvalu. Do plnění úkolů se zapojili zodpovědně a aktivně. Velmi děkujeme za spolupráci se zmiňovanými poděbradskými institucemi, díky kterým můžeme tento den pro naše žáky realizovat nejen za dveřmi školy, ale i venku. Žáci slyší slova odborníků a mohou na vlastní oči vidět, co obnáší náš komfortní životní styl.
Sběr starých baterií - vyhodnocení
celkem jsme vybrali: 782, 29 Kg
Nejlepší sběrači (třídy, jednotlivci)
Žižkov
2. B |
103,53 Kg |
1. B |
82,7 Kg |
2. A |
43,3 Kg |
Hlavní budova I. stupeň
2. D |
141,65 Kg |
1. D |
58 Kg |
5. B |
30 Kg |
Hlavní budova II. stupeň
7. D |
28,2 Kg |
6. B |
17 Kg |
8. B |
15,8 Kg |
Děkujeme, že třídíte! Gratulujeme nejúspěšnějším sběratelům a sběratelkám!
Projektový den Den Země - 22. dubna 2024
Certifikát Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje
Získali jsme nejvyšší, první stupeň Školy udržitelného rozvoje Středočeského kraje. Titul nám byl propůjčen na léta 2024 - 2026. Abychom o titul mohli usilovat, je zapotřebí vyplnit dotazník, kam jsme uvedli veškeré činnosti školy, pracovníků školy a našich žáků, které podporují nejen environmentální oblast, ale i oblast výchovy k udržitelnému rozvoji.