Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Medové snídaně

Medové snídaněDatum konání:
15.1.2023
Datum ukončení:
21.1.2023

 

Medová snídaně na základní škole T. G. Masaryka – projekt podporovaný Ministerstvem zemědělství                      

 

Projekt Medové snídaně vznikl již v roce 2015 za přispění Ministerstva zemědělství a zapojilo se do něj již několik stovek škol a školek. Naše škola byla v letošním roce do projektu vybrána z 550 škol.

Základní téma - historie včelařství, význam medu pro lidské zdraví, péče a ohrožení včel, bylo během let projektu rozšířeno o další zajímavé pozoruhodnosti: např. struktury včelstev a ekologickou problematiku. Velký důraz je v současné době kladen i na otázky biodiverzity krajiny a význam včel pro potravinový řetězec.

Propagace zdravého životního stylu, správné stravovací návyky, představení medu jako potraviny i jako léku – to byl cíl našeho setkání.

Na naší škole využili možnost nahlédnout do života včel žáci pátých ročníků. Lektorka paní Novotná zábavnou interaktivní formou přiblížila žákům reálné pracovní pomůcky včelaře, poukázala na význam medu pro zdraví člověka, poučila nás o ohrožení včelstev a také nám poradila jak postupovat při bodnutí včelou. Dále jsme se dozvěděli, že včely slaví svůj svátek 20. května, kdy byl Valným shromážděním OSN v roce 2018 tento den stanoven jako Světový den včel.

I přes dárky s včelí tematikou, které jsme dostali, jsme se nejvíce těšili na medovou svačinu. Nenašel se jediný žák, který by neochutnal tekuté zlato od našich včel.

Na co také určitě nezapomeneme, až budeme usedat k medové snídani, že včela je obdivuhodný živočich, který jako jediný druh hmyzu produkuje potravu vhodnou pro člověka – vzácný med.

 

 Mgr. Dana Šafránková