Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Světový den včel

Světový den včelDatum konání:
20.6.2023
Datum ukončení:
27.6.2023

 

Dne 20. 5. 2023 jsme slavili Světový den včel. Po tisíciletí jsou včely součástí našich životů, jsou považovány za jedny z nejpracovitějších a nejdůležitějších stvoření na zemi s ohledem na skutečnost, jak prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí obecně. Lze konstatovat, že včely jsou život!

Návrh tohoto svátku schválil Kongres Apimondia v roce 2015. Po dvou letech na konci roku 2017 Valné shromáždění OSN drtivou většinou určilo 20. květen jako den věnovaný včelařství – Světový den včel. Proč zrovna 20. květen? Květen je nejdůležitější včelařský měsíc. Vše kvete a včely mají nejvíc práce. A 20. květen je také dnem narození Antona Janši (1734 – 1773), slovinského uznávaného včelaře, kterého do Vídně pozvala Marie Terezie, aby v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství.

Žákovský parlament s Ekotýmem připravili soubor aktivit, kterými jsme tento oslavili. Žáci v jednotlivých třídách mohli během několika dnů pracovat na aktivitách dle jejich zájmu či předmětového zaměření.