Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Žáci a kamarádi z jiných zemí

Žáci a kamarádi z jiných zemíDatum konání:
10.1.2024
Datum ukončení:
17.1.2024

 

V současné době je migrace nedílnou součástí celého světa a může ovlivňovat životy mnoha lidí. Někteří se stěhují z vlastní vůle, ale jsou i tací, kteří byli nuceni svou rodnou zemi opustit, ať už z jakýchkoliv důvodů. A právě takoví jedinci potřebují největší podporu od svého okolí. I v naší škole jsou žáci, kteří pocházejí z odlišného kulturního a jazykového prostředí a potřebují pomoc jak od spolužáků, tak od vyučujících. I přesto, že je mezi dětmi jazyková bariéra, navzájem si pomáhají a respektují se. Také pro pedagogy představuje zapojování žáků s odlišným mateřským jazykem do výuky nelehký úkol, který se všichni snaží plnit, jak nejlépe umí. Vzhledem k současné situaci je naše škola zařazena od roku 2021 do seznamu škol určených pro jazykovou přípravu v rámci systémového vzdělávání cizinců ve školách. Žáci s odlišným mateřským jazykem mají možnost navštěvovat jazykovou přípravu, která probíhá každý všední den. Na 1. stupni, konkrétně v budově, která sídlí v Žižkově ulici, vede tuto výuku paní učitelka Lonská. Ve Školní ulici, kde jsou žáci jak z 1. stupně, tak z 2. stupně, se výuce věnuje paní učitelka Málková a paní učitelka Nykodýmová. Vyučující vzdělávají žáky v oblasti českého jazyka, seznamují je s každodenní slovní zásobou, s gramatikou, ale žáci také mají možnost poznat české tradice a zvyky. Pro žáky z cizích zemí je složité začlenit
se do úplně cizího prostředí, s čímž jim pomáhají výchovní poradci, metodici prevence, školní psycholožka a speciální pedagožka. Pro žádnou stranu není tato situace jednoduchá, naopak je to něco nového a neobvyklého, ale všichni se snaží, aby se žáci z jiných zemích cítili součástí naší školy a aby věděli, že jsou vítáni.

Mgr. Kateřina Nykodýmová, ZŠ T. G. Masaryka

 

IMG_20220422_093443.jpg