Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Pěšky do školy

Pěšky do školyDatum konání:
5.11.2023
Datum ukončení:
11.11.2023

 

Spolu s námi se do výzvy pořádané organizací Pěšky městem v rámci Evropského týdne mobility zapojilo 439 škol z celé republiky. Třídní kolektivy zaznamenávají své pěší dny do svých deníků. Žáci s nejpravidelnější chodeckou, koloběžkovou nebo cyklistickou docházkou plus zajímavou doprovodnou aktivitou mají šanci vyhrát hodnotné ceny. U nás tvoříme makety chodců a motivační transparenty, výtvarně navrhujeme bezpečné přechody v okolí školy a zaznamenáváme nebezpečná místa ve městě. Smyslem akce není jen nutný pohyb v jednom týdnu v roce, ale kontinuální změny návyků. Našim cílem je zaktivovat školáky k pravidelnému pohybu, kterého mají málo. Dolní končetiny máme přece proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí nám dnes chybí. Ranní procházka je nejlepším tréninkem pro naše tělo a výkonnost mozku. Kromě fyzické, psychické a sociální výhody projekt pomáhá také dopravní situaci v okolí školy. Cesta do školy je příležitost hýbat se, popovídat si, někoho potkat nebo něco zažít.

 

Celkem se akce zúčastnilo 439 škol ze 13 krajů, mezi nimiž dominoval náš Středočeský kraj s 54 školami. Počet školáků, kteří si to štrádovali letos do školy pěšky, bylo celkem 68 651 z 2916 tříd.

Naše škola obsadila 1. místo s nejvyšším počtem získaných bodů 3 308.

A jak jsme to dokázali?

Kromě našeho každodenního zaznamenávání způsobů dopravy do školy, za které jsme obdrželi odchozené body, jsme tentokrát ještě vytvářeli různé doprovodné aktivity, za které jsme od pořadatelů obdrželi body navíc.

Na zábradlí před školou jsme instalovali krásné motivační transparenty. Ti nejmenší zaplnili nástěnky svými obrázky s dopravní tematikou /přechody pro chodce, reflexní prvky, chodci/. Po celé škole potkáváme v životních velikostech krásně provedené makety osob, které upozorňují na prospěšnost chůze. Někteří se kreativně zapojili do tvoření nejrůznějších map s nebezpečnými místy v Poděbradech doplněné fotodokumentací konkrétních míst. Deváťáci se střídali v hlídkách a zaznamenávali počty chodců, cyklistů a koloběžkářů. Ti co dodržují pravidla silničního provozu a myslí na své zdraví a jezdí v cyklistické přilbě, tak obdrželi drobné dárky u kolostavu. Vznikly z toho přehledné statistiky a grafy. Velmi povedená byla akce čtvrťáků a páťáků, kteří vytvořili ze stop – bot obrovský motivační nápis na chodník před školou – PĚŠKY JE IN!

Gratulujeme třídě 8. D, která vyhrála naše školní kolo s videozáznamem, kde sehráli scénku a kreativně ji zpracovali, propojili environmentální problematiku s dopravní situací ve městě a využili k tomu moderní technologie – animaci a film. Za svůj počin si zaslouží odměnu. Navštíví Policii ČR a zúčastní se zážitkové besedy s policisty dopravního inspektorátu.

 

Vítěz školní soutěže: 8. D

V celkovém pořadí všech tříd na naší škole získala v projektu Pěšky do školy prvenství třída 6. A se 115 body. Na druhém místě je 5. D se 113 body a o třetí příčku se dělí se stejným počtem získaných 110 bodů 8. A a 9. A.

Smyslem akce nebyl jen nutný pohyb v jednom týdnu v roce, ale kontinuální změny našich návyků. Cesta do školy je totiž příležitost hýbat se, popovídat si, někoho potkat nebo něco zažít.

Choďme pěšky do školy!