Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > Zažeňme nudu neboli co s volným časem během karantény?

Zažeňme nudu neboli co s volným časem během karantény?Datum konání:
8.4.2020

Nuda rozvíjí zvědavost, vytváří myšlenky, zvyšuje kreativitu a probouzí smysly. Nebojme se jí!

Nuda je důležitý milník ve vývoji dítěte. Nepodsouvejme dětem pouze činnosti, které baví nás nebo ještě hůře činnosti, které nebaví ani nás a myslíme si, že by měly bavit naše děti. Nechme je chvilku se nudit, ať samy zjistí, co je láká. Dnešní děti jsou přestimulované. V důsledku přehnaného množství podnětů často trpí nedostatkem soustředění, velkou aktivitou nebo naopak upadají do apatie.  Čekají, až jim aktivitu vymyslíme my. Pěstujeme v nich nesamostatnost. Naše generace se zabavila sama – doma i venku. Vzpomeňte na naše dětství, kdy jsme si vystačili s málem – strom, klacky, kaluž… Vyrostli jsme v jiné době, v jiných podmínkách. Ale nezapomínejme, že nuda je přirozenou součástí i našich dospělých životů. Pokud tu vlastní nudu zašlápneme tím, že si vezmeme mobil do ruky, ucpeme si uši sluchátky nebo si sedneme před počítač, tak jen ukazujeme dětem jak s nudou NEDOBŘE NALOŽIT! A děti to budou dělat podle nás! Jsou totiž jako houby. Nasávají vše kolem sebe. Dobré i nedobré. 

Nuda nám dává možnost vzít knihu, pero, barvy a vypnout. Odpojit se a být sami se sebou. 

Z NUDY VZNIKAJÍ NÁPADY!

Být celý den doma, nechodit do školy a nenavštěvovat kamarády může být pro děti náročné. Po chvíli jim mohou dojít nápady co dělat. Začnou zlobit. Proto je dobré, aby děti rozvíjely pracovní kompetence a naučily se praktickým dovednostem, které potřebují pro život a na které normálně nezbývá moc času. Starší si určitě zvládnou vymyslet aktivity a hry sami, těm mladším pomozte. Něco nového se naučí a tím povyrostou. 

V době karantény se mnoho činností přesouvá do digitálního světa. Neuškodí se tedy odpojit a číst si knihy. Vyrobte si vlastní rodinné noviny nebo si pište deník, budete mít památku. Omezení vlády se nevztahuje na pobyt v parcích a přírodě. Vyrazte tedy na výlet blízko vašeho bydliště, kde je malá koncentrace lidí a zahrajte si šipkovanou nebo hledejte „kešky“ = malé poklady podle souřadnic /Geocaching.cz/. Zároveň je seznamte s mapou a ukažte si, kde jste byli vloni na dovolené. Vyrábějte origami, malujte, tvořte a buďte kreativní. Zacvičte si jógu, jezděte na kole nebo přijměte týdenní výzvy od Sazka olympijského víceboje. S dětmi hrajte stolní deskové hry. Naučte je něco uvařit, upéct, vyprat prádlo, přišít knoflík, vygruntovat, zkontrolovat olej v autě, ušít panenku nebo roušku. Hrajte spolu Kymovu hru, Město, jméno, zvíře, věc… a jiné hry se slovy, naučte se skládat Rubikovu kostku, přebírejte provázek, skákejte gumu, cvrnkejte kuličky. Pracujte na zahradě  anebo v dílně. 

Užijme si to, co máme a neřešme to, co není k dispozici.

Rodina není zrušena.

Příroda není zrušena.

Hudba není zrušena.

Čtení není zrušeno.

Hra není zrušena.

Zpěv není zrušen.

Smích není zrušen.

Naděje není zrušena.

Zdroje: Facebook, internetové články, kniha Retrohraní

Fotogalerie k inspiraci