Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální školní rok > Aktuality > 800 let Poděbrad na naší škole

800 let Poděbrad na naší školeDatum konání:
25.7.2023
Datum ukončení:
11.11.2023

 

Žáci si připomněli 800 let od první písemné zmínky o Poděbradech

Rok 2023 byl pro občany města Poděbrady významný. Oslavovali 800 let od první písemní zmínky o Poděbradech. Žáci ZŠ T. G. Masaryka se k oslavám přidali, a to nejen na akcích, které pořádalo město Poděbrady, ale také v rámci výuky se svými vyučujícími.

Již ve druhém pololetí školního roku 2022/23 absolvovali mnoho aktivit, které byly na tuto událost zaměřeny. Jednotlivé ročníky zpracovaly toto zajímavé téma v rámci několikaměsíčního projektu, který podporoval mezipředmětové vztahy, rozvíjel u žáků kreativitu, nabádal je ke spolupráci, učil plánování, práci s písemnými prameny aj. Každý ročník, každá třída uchopila téma po svém, zaměřila se na jinou oblast života Poděbrad v době, která jí byla přidělena. Deváté ročníky se zabývaly nejstarší dobou, 13. stoletím, první ročníky pak stoletím 21. Všechny výstupy z tohoto projektu jsou rozmístěny po budově školy a stále tak připomínají nejen žákům, ale i jiným návštěvníkům školy tuto významnou událost z historie našeho města.

Osm staletí bylo i hlavním tématem sportovního dne školního roku 2023/24. V měsíci září se třídy utkaly  ve sportovním disciplínám, které byly vždy propojené s 8. Malí i velcí se jednotlivých disciplín chopili velmi zodpovědně a v duchu fair play si užili sportovní dopoledne.

V dnešní době je velmi důležité občas se „zastavit“, přestat spěchat, vzpomenout na události minulé, vzít si z nich ponaučení, příklad, navázat na ně. Jak pravil Marcus Tullius Cicero: „Dějiny jsou svědky časů, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti.“

Mgr. Jitka Haslingerová

 

Sportovní den ve školním roce 2023/2024 k připomínce 800 let od první písemné zmínky o Poděbradech

 

SPORTOVNÍ DEN NA 1. STUPNI

V pátek 29. září 2023 proběhl na naší škole sportovní den k 800. výročí první písemné zmínky o Poděbradech.

Celý první stupeň se sešel na našem školním hřišti. Pro žáky bylo nachystáno 12 stanovišť. Vše se točilo okolo osmi set - běhání, skákání, házení a spousta dalšího. Na závěr našeho aktivního dopoledne žáci dokonce číslo vytvořili pomocí vlastních těl.

Počasí nám přálo, nálada byla výborná a my se už teď těšíme na další sportovní zážitky.

vdvsdvsdsdv.png         

SPORTOVNÍ DEN NA 2. STUPNI

29. září jsme oslavili 800. výročí první zmínky o Poděbradech sportovním dnem. Vyzkoušeli jsme nový sportovní areál na Ostende. Když 8 staletí, tak osmička nás provázela celým sportovním dopolednem. Soutěžilo se na 8 stanovištích v 8 disciplínám. Většina úkolů spoléhala na týmovou spolupráci ve třídě, měřil se čas, výkon každého byl důležitý! 8 desítek hodů na koš, 8 desítek vstřelených branek, 8 stovek jako součet hodů kostkou, co nejrychlejší složení nápisu 800 let Poděbrad….., to jsou některé disciplíny. Na závěr třídy zápolily ve štafetě na 800 metrů.

Na prvním místě mezi 6. a 7. ročníky skončila 7. B! Mezi 8. a 9. ročníky byla nejúspěšnější 8. A!

Kompletní výsledky sledujte na nástěnce u tělocvičny!     gkpgmpfgmpfg.png

 Školní družina si připomněla 800 let Poděbrad

družina 800 let.png

 

Výstava prací žáků v prvním pololetí školního roku 2023/2024

387511303_705549428143122_5238599772935824117_n.jpg

V letošním roce si připomínáme první písemnou zmínku o Poděbradech v roce 1223. Základní škola TGM Poděbrady se na toto výročí připravila rozsáhlým projektem. Jednotlivé ročníky se úkolu zhostily sestupně po časové ose tak, že nejstarší žáci zpracovali prvopočátky historie Poděbrad – 13. století a nejmladší současnost – 21. století. Každá třída si připravila svůj osobitý program s mnoha různými nápady. Žáci sbírali poznatky o významných osobnostech každého uplynulého století, o řemeslech, kterými se lidé v Poděbradech zabývali – všichni si některá mohli i vyzkoušet, shromažďovali informace o sportech provozovaných v Poděbradech v minulosti i dnes, luštili křížovky sestavené podle znaků jednotlivých století, tvořili skládačky, z nichž se dozvěděli, jak se například lidé v minulých stoletích odívali, nebo jak třeba vypadala středověká krčma. Některé třídy vypracovaly i trojrozměrné modely – například poděbradské náměstí. Děti dokladovaly shromážděnými obrázky i významné stavby Poděbrad včerejška a dnešních dnů. Některým třídám přiblížila minulá století historička paní Jana Hrabětová. Třídní nástěnky byly dekorovány doprovodným obrazovým materiálem vypracovaným a popsaným žáky. Zavzpomínali rovněž prostřednictvím filmu Vzduchoplavec Kráčmera, který vznikl o Poděbradech ve spolupráci se žáky naší školy. Tento projekt bude zdobit chodby školy a nástěnky tříd mnoho týdnů a bude tak připomínat slavnou minulost města, v němž žijeme.

 

Projektový den ve školním roce 2022/2023

 

Mgr. Helena Poulová